Tuesday, January 27, 2015
Official Website for Oconee County

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

TERM OF COURT:  MONDAY, JANUARY 26, 2015

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-86

Felicia Burton

Brent Medlin/

Travis Burton

Final

Day 1 of 2 Days

(A) Case

J. Stoudemire

P. Deal

GAL: F. Kenyon

 

9:30 am

2014-22

Brent Blackwell

Pamela Blackwell

Final

Day 1 of 1 1/2 Days

(B) Case

J. Stoudemire

D. White

GAL: F. Kenyon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  TUESDAY, JANUARY 27, 2015

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 AM-DSS ABUSE/NEGLECT CASES

 PM-JUVENILE CASES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  WEDNESDAY, JANUARY 28, 2015

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-820

Lindsay Metler

Brandon Metler

MTR

J. Stoudemire

 

9:45 am

2014-821

Vanessa Jones

Matthew Jones

MTR

J. Stoudemire

 

10:00 am

2013-831

Darrell Murray

Sarrah Boone

Pre-Trial

W. Gorski

E. McLaurin

GAL: F. Kenyon

 

10:30 am

2014-787

Shane Lee

Whitney Lee

Final

S. Drawdy

 

10:45 am

 

15 minute break

 

 

 

11:00 am

2014-484

Sean Christman

Allite Franks

Final

J. Williams, Jr.

 

11:15 am

2015-14

Ava Ellis

Phillip Ellis

MTR

S. Toussaint

 

11:30 am

2015-15

Kimberly Griffin

James Rogers

MTR

S. Toussaint

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AFTERNOON OF WEDNESDAY, JANUARY 29, 2015

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

2:00 pm

2013-545

Rosemary Sowell-Hunt

Kenneth Hunt

Final

Half-Day

(A) Case

T. Cannon

D. Rosemond

 

 

 

 

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  THURSDAY, JANUARY 29, 2015

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-86

Felicia Burton

Brent Medlin/

Travis Burton

Final

Day 2 of 2 Days

(A) Case

J. Stoudemire

P. Deal

GAL: F. Kenyon

 

9:30 am

2014-22

Brent Blackwell

Pamela Blackwell

Final

Half Day of 1 ½ Days

(B) Case

J. Stoudemire

D. White

GAL: F. Kenyon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  FRIDAY, JANUARY 30, 2015

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-78

Brittany Moore

Darby Ray Moore

Final

R. Whitney

S. Toussaint

 

9:45 am

2014-324

Jessica Creel

Phillip Creel

Final

J. Stoudemire for

S. Sprouse

 

10:00 am

2014-822

Christina Dyer

Joshua Dyer

Final

Pro Se

 

10:15 am

2014-541

Nicole Barnes

John Barnes

Final

E. McLaurin

J. Stoudemire

 

10:30 am

2014-643

Kristi Nicholson

William Nicholson

Final

Pro Se

 

10:45 am

2014-300

David Riggle

Lynel Riggle

Final

K. Pruitt

R. MacKay

 

11:00 am

2014-180

Donna Anderson/

Larry Anderson

Mike Willimon/

Tracy Willimon

Final

1 hour

A. Lambert

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  DAVID PHILLIPS

TERM OF COURT:  MONDAY, JANUARY 26, 2015

COURT REPORTER:  ROBIN HILD

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-178

Shannon Bailey

Justin Carter

Motion

R. Whitney

 

9:45 am

2015-002

James Jewell

Lacey Fowler

MTR

R. Whitney

 

10:00 am

2015-006

Kimberly Robinson

Christopher Lankford

Expedited

Motion

B. Byrholdt

 

10:15 am

2014-724

Catherine Cook

Jacob Drotning

MTR

K. Denny

 

10:30 am

2015-013

Kenneth Martin

Kelly Martin

MTR

R. Whitney

 

10:45 am

 

15 minute break

 

 

 

11:00 am

2015-016

Nadia Kondwros

Zachary Haymon

Domestic

Violence

Pro Se

 

11:15 am

2014-775

Kevin Dye

Tracey Dye

Final

R. Barton

 

 

11:30 am


Confidential






 

 

 

AFTERNOON OF MONDAY, JANUARY 26, 2015

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

2:00 pm

2014-576

Kevin Hunter

Dana Hunter (Sullivan)

RTSC

G. Sires

S. Dover

GAL: J. Poindexter

 

3:00 pm

2013-745

Hannah Jo Stone

Justin Boggs

Final

D. Rosemond

 

3:30 pm

2014-814

Jeremy Rogers

Regina Rogers

MTR

D. Rosemond

 

3:45 pm

2014-595

Kim Burdette

Boyd Burdette

RTSC

D. Smith

G. Sires

GAL: J. Poindexter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  DAVID PHILLIPS

DOCKET FOR:  TUESDAY, JANUARY 27, 2015

COURT REPORTER:  ROBIN HILD

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2013-550

Bobby Langston

Mary Langston

Final

1 Day

(A) Case

B. Norton

J. Howe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  DAVID PHILLIPS

DOCKET FOR:  WEDNESDAY, JANUARY 28, 2015

COURT REPORTER:  ROBIN HILD

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

 

DSS RULES

 

 

 

 

AFTERNOON OF WEDNESDAY, JANUARY 28, 2015

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

2:00 pm

2014-007

Edgar Pierce

Amanda Pierce

RTSC

T. Boggs

GAL: K. Pruitt

 

2:30 pm

2013-419

William Franks, Jr.

Stephanie Franks

RTSC





Pro Se

 

3:00 pm

2014-757

Gregory Pelfrey

Audrianna Smith

2nd Temporary

Hrg.

R. Whitney

R. Barton

GAL: K. Pruitt

 

3:30 pm

2014-798

Eduardo Sandoval

Charlotte Sandoval

MTR

B. Norton

 

3:45 pm

2014-812

Jennifer Pruitt

Jeffrey Pruitt

MTR

B. Norton

 

4:00 pm

2014-702

Kevin Fortson

Melissa Fortson

Final

B. Norton

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  DAVID PHILLIPS

DOCKET FOR:  THURSDAY, JANUARY 29, 2015

COURT REPORTER:  ROBIN HILD

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

 

Natally Shadwick

Clay Duble

RTSC/Motion

T. Brissey

D. Collins, Jr.

W.N. Epps, III

GAL: C. Galloway

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  DAVID PHILLIPS

DOCKET FOR:  FRIDAY, JANUARY 30, 2015

COURT REPORTER:  ROBIN HILD

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2014-762

Cynthia Clardy

Mark Clardy

Final

Pro Se

 

9:45 am

2014-792

Amanda Branyon

Coleman Branyon

Final

Pro Se

 

10:00 am

2013-838

Tessa Kelley

Jordan Hightower

Domestic

Violence

Pro Se

B. Norton

 

10:30 am

 

 

 

 

 

10:45 am

2014-035

Jennifer Collier

Thomas Monroe

Final

R. Barton

D. Dickert

 

11:00 am

2012-572

Bruce Bennett

Laverne Bennett

Pre-Trial

J. Stoudemire

Pro Se

GAL: J. Poindexter

 

11:15 am

2014-523

Brandi Sloan

Brandon Sloan

Motion

J. Stoudemire

M. Howard, III

 

11:30 am

2014-142

Amy Laredo

George Philyaw

Final

D. Rosemond

 

 

 

Family Court RosterForeclosure List
     CMS Management and Original Design by Net Doctors
Login